Много интересен казус споделя полезната платформа Много от имотите в България

...
Много интересен казус споделя полезната платформа Много от имотите в България
Коментари Харесай

Отменят дарението за жилището ви по нотариален акт в този случай

Много забавен проблем споделя потребната платформа 

Много от парцелите в България са добити посредством подаяние.

Възниква въпросът може ли то да бъде анулирано и в какви случаи.

Как да анулира подаяние?

Преди години дарих на сина си апартамент, където да живее с дамата и децата си. От тогава обаче връзките ни започнаха да се утежняват и неотдавна се скарах с него доста съществено. Смятам, че обстановката няма да се усъвършенства и желая да си върна жилището. Какво мога да направя по въпроса?

Какво би трябвало да знам за контракта за подаяние?

Когато подписвам контракт за подаяние, аз (дарителят) незабавно трансферирам правото си на благосъстоятелност върху една движимост - да вземем за пример апартамент или кола - на друго лице (дарения). Договорът за подаяние е безплатен. Това значи, че дареният не поема никакви отговорности към мен, в случай че одобри дарението. Той обаче има морално обвързване да е признателен на донора (да прояви признателност или да не прояви непризнателност към мен).

Мога ли да анулира подаяние?

Да, има 3 случая, в които мога да анулира подаяние.

Кога мога да анулира подаяние?

Мога да анулира подаяние, в случай че дареният:

съзнателно убие или се опита да убие мен, съпруга/съпругата ми или детето ми, или пък е съизвършител в такова закононарушение - значимо е да знам, че в случай че дареният е в положение на безотговорност, т.е. заради душевно разстройство не схваща същността на постъпките си, неговите дейности няма да са съображение за анулация на дарение;

ме упрекна в закононарушение, за което мога да бъда осъден със затвор за повече от 3 години - да вземем за пример ликвидиране, обезчестяване, кражба, машинация и пр.;

отхвърля да ми даде прехрана, от която се нуждая.

Важно е да знам, че не мога да анулира 2 типа подаяние:

нормалните дарения - това са дарове за рожден ден, женитба, раждане на бебе, Коледа и всевъзможни други мотиви, когато е типично да се дава подарък;

възнаградителните дарения - това е подаяние, с което аз като донор показвам благодарността си към дарения. Например предходната седмица си забравих портфейла и телефона в едно такси. Шофьорът обаче се свърза с мен, с цел да ми ги върне, и аз настоях да му дам 20 лв. да се почерпи. Това е тип възнаградително подаяние.

Каква е процедурата по анулация на подаяние?

Ако желая да анулира подаяние, би трябвало да предявя иск в съда в период от 1 година, откогато съм схванал за основанието за анулиране.NB! Ако съм направил подаяние, само че умря, моите наследници също могат да предявят подобен иск. В практиката най-често срещаната причина някой да търси анулация на подаяние е отводът от страна на дарения да дава прехрана на донора. Ако изпадна в потребност, мога да желая прехрана от дарения. Ако той ми откаже тази прехрана е допустимо да имам съображение за анулация на дарението. Има обаче няколко условия, които би трябвало да са спазени, с цел да анулира съдът дарението.Първо: Трябва да съм изпаднал в потребност. Да съм изпаднал в потребност значи да не мога самичък да се устоявам от личните си приходи и парцели. За да дефинира съдът дали съм изпаднал в потребност, или не, всекидневно той ще вземе под внимание:

моята персона и съответни потребности - да вземем за пример дали съм млад, или стар; дали съм болен, или здрав;

всичките ми приходи - заплата, пенсия, обществени помощи, спестявания;

опцията да осъществявам спомагателна облага - да вземем за пример приходи от наем и продажба на парцели.

След като дефинира с каква сума разполагам, съдът ще я съпостави със сумата, която е нужна, с цел да покрия потребностите си, с цел да реши дали нуждая се от прехрана. Второто изискване е да съм изискал прехрана от дареното лице. Обикновено е без значение дали съм отправил поканата си в вербален, или писмен тип - значимото е дареният да знае за нея. Третото изискване е дареният да е отказал да ми дава прехрана. Отказът може да е експлицитен ( “Нищо няма да ти дам! ”) или неустановен (например дареният ми дава обещание, че ще ми даде прехрана, само че не ми я дава или изобщо пренебрегва молбата ми за издръжка). Дареният обаче не е длъжен да ми дава прехрана, в случай че не може да си разреши да устоя себе си и лицата, които зависят от него (най-често децата му). Дареният може да ми отхвърля, тъй като не разполага с задоволително средства, а не от непризнателност. В подобен случай отводът му не може да ми послужи като съображение да желая анулация на контракта за подаяние.

А постоянно ли съдът ще анулира подаяние заради липса на прехрана?

Важно е да знам, че описаните нагоре условия са единствено общ обзор на факторите, които въздействат върху процеса по анулация на подаяние. Когато съдът преглежда дело за повреждане на контракт за подаяние с съображение отвод на прехрана, той ще изследва и вземе поради всички условия в моя съответен случай. Затова е на практика невероятно да предположа дали съдът ще анулира дарението ми, или не.

Какво се случва, в случай че съдът позволи анулацията на дарението?

В тази обстановка дареният би трябвало да ми върне дареното (например апартамент или кола).

Какво да направя, в случай че дареното от мен е продадено?

Ужас! Разбрах, че синът ми освен не употребява жилището, който съм му дарил, а даже го е продал на някакъв си Иван! В подобен случай мога ли да анулира дарението?Да, в този случай също мога да предявя иск за анулация на дарението. Само че в тази обстановка Иван е придобил право на благосъстоятелност върху жилището преди моят иск да бъде вписан в книгите за вписванията. Това значи, че не мога да чакам да си върна жилището физически. Ако съдът позволи анулацията на дарението, дареният ще ми дължи парично обезщетение. Ако пък съм дарил на сина си кола, също не мога да чакам да си я върна от Иван, само че синът ми е задължен да ме обезщети за това, с което се е обогатил (например в случай че е продал колата за 5000 лева, ще ми дължи тази сума).

Мога ли да предотвратя продажба на дареното?

Да, единствено в случай че впиша желае си в книгите на вписванията, преди синът ми да опита да продаде жилището. В подобен случай искът ми за анулация на дарението се явява тежест върху парцела. Това не пречи апартаментът да бъде продаден на трето лице - Иван. Но в този случай Иван ще би трябвало да се преценява с тази тежест. При сполучлива анулация на дарението той ще е задължен да ми върне жилището физически. Ако дарението ми е кола вместо апартамент, няма по какъв начин да попреча на сина си да я продаде.[toggles][toggle title=Източници]Закон за отговорностите и договорите (ЗЗД):чл. 225 - относно особеностите на контракта за дарение;чл. 227 - относно анулацията на подаяние.Правилник за вписванията (ПВ):чл. 11 - относно вписването на иск за анулация на подаяние.Закон за собствеността (ЗС):чл. 78 - относно придобиването на движима движимост.Наказателен кодекс (НК):чл. 33 - относно невменяемосттачл. 115-127 - относно закононарушението убийство;чл. 152 - относно закононарушението изнасилване;чл. 194-197 - относно закононарушението кражба;чл. 209-212б - относно закононарушението машинация.Решение № 1155/30.12.2008 година по гр.д. № 3650/2007 година, на III г.о.- относно отхвърли на издръжка;Решение № 275/26.03.2009 година, по гр.д. № 5837/2007 година, на IV г.о. на Върховен касационен съд - относно какво значи да съм изпаднал в нужда;Решение № 238/20.03.2009 година, по гр.д. № 6464/2007 година, на I г.о. на Върховен касационен съд - относно какво е доход;Решение № 293/14.07.2011 година, по гр.д. № 1302/2010 година, на IV г.о. - относно по какъв начин съдът взема решение дали някой се нуждае от издръжка;Решение № 435/02.11.2011 година, по гр.д. № 1370/2010 година, на IV г.о., постановено по реда на член 290 Граждански процесуален кодекс - относно молбата за издръжка;Решение № 526/03.02.2012 година, по гр.д. № 681/2010 година, на IV г.о., постановено по реда на член 290 Граждански процесуален кодекс - относно спомагателната печалба;Тълкувателно решение № 1 от 21.10.2013 година по тълк. дело № 1 от 2013 година на Общо събрание на гражданските колегии на Върховен касационен съд - относно задължението за признателност и съответните условия.[/toggle][/toggles]

Автор и дата на последна актуализация на текста по отношение на законодателството: Василена Христова, 9.8.2018
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР